Education Committee Board

Chairperson Laura Oleaga
ESR 2nd Vice-President Boris Brkljačić
Chairperson of the Subspecialties and Allied Sciences Committee (ex-officio, non-voting member) Afshin Gangi
Chairperson of the National Societies Committee (ex-officio, non-voting member) Christoph D. Becker
Chairperson of the Quality, Safety and Standards Committee (ex-officio, non-voting member) Adrian P. Brady
Chairperson of the e-Learning Subcommittee (ex-officio) Sue Barter
Chairperson of the Radiology Trainees Forum (RTF) Subcommittee (ex-officio) Atis Svare
Chairperson of the Undergraduate Education Subcommittee (ex-officio) Vlastimil Válek
ESOR Director (ex-officio, non-voting member) Nicholas Gourtsoyiannis
Co-opted Member Katrine Riklund
Four members at large Regina Beets-Tan
Winnifred van Lankeren
Apostolos Karantanas
Panos K. Prassopoulos

Society Delegates to the Committee

ARMENIA Narek Matinyan
AUSTRIA Helmut Prosch
BELARUS Aliaksandr Gontshar
BELGIUM Maryam Shahabpour

BOSNIA & HERZEGOVINA

Vesna Sarajlic
BULGARIA Nikoleta Traikova
CROATIA Damir Štimac
CYPRUS Chrysa Tziakouri
CZECH REPUBLIC Marek Mechl
DENMARK Mette Ramsdal Poulsen
ESTONIA Rein Raudsepp
FINLAND Hannu Aronen
FRANCE Anne Cotten
GEORGIA Dudane Gachechiladze
GERMANY Martin G. Mack
GREECE Kiriakos Stringaris
HUNGARY Viktor Bérczi
ICELAND Marianna Gardarsdottir
IRELAND Anthony Ryan
ISRAEL Diana Gaitini
ITALY Fabrizio Calliada
KAZAKHSTAN Saule Mukhametzhanova
KOSOVO Serbeze Kabashi-Muçaj
LATVIA Maija Radzina
LITHUANIA Saulius Lukosevicius
MACEDONIA, REPUBLIC OF Nadica Mitreska
MALTA Adrian Mizzi
THE NETHERLANDS Rutger A.J. Nievelstein
NORWAY

Johan Castberg Hellund

POLAND Marek Stajgis
PORTUGAL Filipe Caseiro Alves
   
ROMANIA  Radu Baz
RUSSIA Natalia Rubtsova
SERBIA

Viktorija Vučaj Ćirilović

SLOVAKIA Jana Mistinova
SLOVENIA Vladka Salapura
SPAIN Miguel Souto Bayarri
SWEDEN Mattias Bjarnegård
SWITZERLAND Jens Bremerich
TURKEY Süreyya Özbek
UKRAINE Tatyana Arsenidze
UNITED KINGDOM Liam McKnight
UZBEKISTAN Bakhityor Akhmedov
CIRSE Otto Van Delden
ESCR Christian Loewe
ESER Ferco Berger
ESGAR Christoph Zech
ESHI Gerald Antoch
ESHNR Martin G. Mack
ESMOFIR Ferdia Gallagher
ESMRMB Matthias Günther
ESNR Johan van Goethem
ESOI Melvin D'Anastasi
ESPR Rutger A.J. Nievelstein
ESSR Carlo Martinoli
ESTI Walter De Wever
ESUR Teresa Margarida Cunha
EUSOBI Chantal van Ongeval
EuSoMII Josep Fernandez Bayó

Meetings

ECR 2017 ESR Education Committee Meeting - Friday, March 3, 2017
ECR 2016 ESR Education Committee Meeting - Friday, March 4, 2016
ECR 2015 ESR Education Committee Meeting - Saturday, March 7, 2015
ECR 2014 ESR Education Committee Meeting - Sunday, March 9, 2014
ECR 2013 ESR Education Committee Meeting - Sunday, March 10, 2013
ECR 2012 ESR Education Committee Meeting - Friday, March 2, 2012
ECR 2011 ESR Education Committee Meeting - Sunday, March 6, 2011
ECR 2010 ESR Education Committee Meeting - Friday, March 6, 2010
ECR 2009 ESR Education Committee Meeting - Saturday, March 7, 2009 
ECR 2008 ESR Education Committee Meeting - Friday, March 7, 2008 
ECR 2007 EAR Education Committee Meeting - Friday, March 9, 2007 
ECR 2006 EAR Education Committee Meeting - Friday, March 3, 2006 

Subcommittees

e-Learning Subcommittee

Chairperson: Sue Barter

 

Radiology Trainees Forum Subcommittee (RTF)

Chairperson: Atis Svare

To view the composition of the entire subcommittee, please click here.

Undergraduate Education Subcommittee

Chairperson: Vlastimil Válek

To view the composition of the entire subcommittee, please click here.

Education Committee

in relation to ESOR

e-Learning Subcommittee, Radiology Trainees Forum Subcommittee (RTF) and Undergraduate Education Subcommittee

If you want to learn more about the e-Learning Subcommittee, Radiology Trainees Forum Subcommittee (RTF) and Undergraduate Education Subcommittee: 

Learn more

ESR Supporting Members